Co je to koronavirus?

Pojem koronavirus se používá jakožto souhrnné označení pro čtyři rody virů z podčeledi Coronavirinae: Alphacoronavirus, Betacoronavirus, Gammacoronavirus a Deltacoronavirus. Tyto obalené RNA viry byly původně známy pouze coby původci infekcí u zvířat (ptáků a savců). Během šedesátých let 20. století však vyšlo najevo, že způsobují nemoci také u lidí.


Nejprve se jednalo o obyčejná nachlazení, ale v roce 2002 byl odhalen koronavirus zodpovědný za syndrom náhlého selhání dýchání (SARS). Za dalších 10 let se pak objevil virus MERS, který vyvolával nebezpečné choroby ledvin a plic.


V prosinci 2019 se v Číně začal šířit nový typ koronaviru, tzv. SARS-CoV-2 (dříve 2019-nCoV). Není tak smrtící jako výše zmíněný SARS, ale stále je o něm k dispozici jen málo informací.


Jeden z největších problémů spočívá v tom, že nemoc začíná jako běžné nachlazení či chřipka. Pacientovi se špatně dýchá, kašle, má teplotu, někdy se přidávají průjmy. To znamená, že laik v podstatě nemá šanci nemoc rozpoznat. Virus je prokazatelně přenosný z člověka na člověka. Každý jedinec na něj ale může reagovat jinak.

Pokud se tedy výše popsané příznaky vyskytnou u někoho, kdo nedávno cestoval do rizikové oblasti, měl by raději neprodleně navštívit svého praktického lékaře.

Světová zdravotnická organizace coby preventivní opatření doporučuje umývat si důkladně ruce, vyhýbat se kontaktu s jedinci s příznaky respiračních onemocnění a divokými i domácími zvířaty, a pečlivě vařit maso a vejce.

Zdroj: zive.cz

#Masks4All   Ondřej Kulhavý
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky